“Saga o Wiedźminie” Andrzeja Sapkowskiego to seria, która zrobiła zdecydowanie największą karierę w zachodnim świecie wśród wytworów literatury polskiej. Fani cenią ją za wartką akcję, interesującą skonstruowaną fabułę i genialne dialogi między bohaterami pełne zarówno inteligentnych puent, jak i niewybrednych żartów. Wydana już ponad dwadzieścia lat temu seria fantasy zyskała drugą sławę dzięki bestsellerowej serii gier komputerowych wydanych na jej bazie, a także dzięki niedawnemu serialowi wypuszczonemu przez Netflix, który swój scenariusz opierał na dwóch pierwszych częściach sagi wiedźmińskiej, a mianowicie na zbiorach opowiadań “Ostatnie Życzenie” oraz “Miecz przeznaczenia”.

Co po Wiedźminie?

Bardzo wiele fanów serii po jej ukończeniu czuje wewnętrzną pustkę i zastanawia się co czytać po Wiedźminie? Najbardziej naturalną odpowiedzią wydaje się polecenie pozostałej twórczości Andrzeja Sapkowskiego. Wydał on bowiem mniej popularną, ale napisaną w podobnym charakterystycznym stylu, Trylogię Husycką osadzoną w świecie średniowiecznego Śląska. Tłem dla przedstawionych w cyklu wydarzeń są wojny husyckie, a więc jeden z największych konfliktów na tle religijnych w historii naszego kontynentu. Głównym bohaterem jest rycerz Reinmar z Bielawy, którego zainteresowania: czary oraz piękne kobiety dostarczają mu sporo problemów. Ciekawą opcją dla fanów twórczości Andrzeja Sapkowskiego mogą być też opowiadania wydane w tomie “Wiedźmin. Szpony i kły”. Zostały one napisane z okazji konkursu ogłoszonego z okazji trzydziestolecia sagi przez “Nową Fantastykę” i wydawnictwo superNOWA, a autorami są młodzi i utalentowani debiutanci. Recenzentem został sam Andrzej Sapkowski, który przyznał, że opowiadania na podstawie stworzonego przez samego siebie świata czytał z dużym zainteresowaniem.

“Polski styl” fantastyki

Po wiedźminie czytelników zainteresować mogą również inne książki z dziedziny polskiego nurtu fantastyki. Nasi rodacy piszą charakterystycznie: na ogół brutalniej i mroczniej niż zachodni odpowiedni, a także wykorzystując nasze rodzime legendy i podania o demonach czy rzecznych rusałkach. Zbliżony styl do Andrzeja Sapkowskiego ma chociażby Jacek Piekara, znany ze swojego Cyklu Inkwizytorskiego. Opisał on w nim własną wersję historii alternatywnej, w której Jezus Chrystus zstąpił na ziemię i krwawo ukarał swoich wcześniejszych prześladowców, a także tych, którzy w niego nie uwierzyli. Seria doczekała się bardzo wielu tomów i gorących zwolenników.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com